W trakcie szkolenia zostanie pokazane, krok po kroku, jak skutecznie i sprawnie zdiagnozować pacjenta:
dziecko młodsze (od 2 r.ż)
dziecko starsze
młodzież
osobę dorosłą.
Prowadząca w sposób jasny przedstawia:
CO, W JAKI SPOSÓB I ZA POMOCĄ JAKICH NARZĘDZI ZBADAĆ.
SZKOLENIE UDOSTĘPNIONE DO ODTWORZENIA NA OKRES 21 DNI OD DNIA ZAKUPU – zawiera 2 części filmowe (6 godzin 50 min zegarowych) plus materiały szkoleniowe w postaci handoutów do wydruku własnego.
Cel szkolenia:
nabycie szerokiej wiedzy na temat diagnozy logopedycznej oraz umiejętności w zakresie jej przeprowadzenia
poznanie metod, technik oraz narzędzi koniecznych do sprawnego przeprowadzenia diagnozy logopedycznej
spojrzenie na diagnozę logopedyczną w pryzmacie jej jakości dla wytyczenia programu terapeutycznego dla pacjenta
Dla kogo:
logopedzi, neurologopedzi;
pedagodzy
terapeuci zajęciowi;
studenci w/w zawodów.
W ramach szkolenia uczestnicy otrzymują:
Konspekt szkolenia – 1
Konspekt szkolenia – 2
Kartę diagnostyczną – badanie
Kartę diagnostyczną – wywiad
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
Prowadząca:
Sabina Szober
Ponad 30 lat pracy w zawodzie neurologopedy - na oddziale klinicznym neurologii, oddziałach intensywnej terapii, w tym intensywnej terapii pediatrycznej oraz poradni logopedycznych, neurologopedycznych, kierownik poradni wielospecjalistycznej, w tym logopedycznej i neurologopedycznej. Nauczyciel akademicki w zakresie neurologopedii.
Autorka pozycji logopedycznych – książki, artykuły.
PRZEBIEG SZKOLENIA
A – WYWIAD
1.Okres okołoporodowy
Ciąża
Poród
Okres poporodowy
Karmienie – naturalne / sztuczne
2.Rozwój psychomotoryczny dziecka od okresu wczesnodziecięcego w ocenie rodziców dziecka – pytania i zagadnienia do poszczególnych etapów są przedstawiane i opisywane na szkoleniu
3.Wywiad – dziecko a osoba dorosła
zróżnicowanie
B – OCENA BADAŃ
wypisów ze szpitala
badań obrazowych i bioelektrycznych mózgu
badań laryngologicznych
C – OCENA DOTYCHCZASOWEGO PRZEBIEGU TERAPEUTYCZNEGO
opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznych
opinie logopedyczne/neurologopedyczne
D – BADANIE BEZPOŚREDNIE PACJENTA (DZIECKO, MŁODZIEŻ, OSOBA DOROSŁA)
I.SENSORYKA – ocena, sposoby badania:
1.Rozumienie
omówienie poziomów rozumienia mowy
omówienie sposobów dokładnej oceny funkcji rozumienia mowy
2.Koncentracja słuchowo-wzrokowa
3.Koordynacja słuchowo-wzrokowo-ruchowa
4.Fiksacja wzorku na twarzy osoby mówiącej
5.Czucie
przeczulice / niedoczulice
omówienie sposobów oceny
6.Przetrwałe odruchy niemowlęce u dziecka powyżej 2 r.ż. oraz młodzieży i osób dorosłych
II.ARTYKULATORY – ocena, sposoby badania:
język
wędzidełko języka
wargi
mięśnie mimiczne
mięśnie stawu skroniowo-żuchwowego
połykanie
gryzienie
żucie
zgryz
podniebienie:
-miękkie
-twarde
III.ARTYKULACJA – ocena, sposoby badania
Głoski ciszące
[j]
Głoski syczące
[t]
Głoski szumiące
[r]
[l]
[n]
[m]
[p]
[b]
[ł]
[f]
[v]
[k]
[g]
[h]
[m’] – [p’] – [b’] – [f’] – [s’] – [v’] – [z’] – [k’] – [g’] – [t’] – [d’]
[a] – [o] – [e] – [u] – [i] – [y] –
IV.NAZYWANIE – ocena, sposoby badania:
ocena nazywania z podziałem na grupy wyrazowe
V.PAMIĘĆ KRÓTKOTRWAŁA, DŁUGOTRWAŁA, W TYM PAMIĘĆ WYRAZU – ocena, sposoby badania:
pamięć krótkotrwała
pamięć długotrwała
ocena pamięci wyrazu z podziałem na grupy wyrazowe
pamięć słuchowa wyrazu w zakresie zdań
zapamiętywanie sekwencji wyrazów
VI.MOWA SPONTANICZNA – ocena, sposoby badania:
ogólny rozwój mowy
ułożenie głosek w wyrazie
strona gramatyczna
mowa opowieściowa
zbitki spółgłoskowe
emisja głosu
płynność mowy
VII.Inne:
1.Badanie dziecka niewspółpracującego
2.Ocena wstępna dziecka 2-3 lata
3.Słuch orientacyjnie
4.Lateralizacja
5.Emocjonalność pacjenta
Ze względu na ochronę wizerunku, część filmów przedstawianych na nagraniach ma zamazane twarze pacjentów (różnica ze szkoleniami live)